Σήμερα 23 Μαρτίου 2018 , ημέρα Παρασκευή οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Μαυροθάλασσας γιόρτασαν την επέτειο της 25ης Μαρτίου του 1821, την απελευθέρωση των Ελλήνων από την σκλαβιά των Τούρκων, ζηγός 400 χρόνων. Επίπρόσθετα, τίμησαν τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.

«Ο Θεός υπέγραψε την ελευθερία της Ελλάδος και δεν παίρνει πίσω την υπογραφή Του» , είπε ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης .

Η εορτή ξεκίνησε με Χαιρετισμό από την Διευθύντρια του Σχολείου κα Λογοθέτη Μαρία.

Ακολούθησε θεατρικό έργο από τους μαθητές της Ε’ τάξης  Γιέχου Βλάχου Δήμητρα, Κοβούσογλου Χρήστο και φωτζιτζή Ευτυχία «Ευαγγελισμός της Θεοτόκου».

Ακολούθησε ποιήμα από την μαθήτρια Κυργίδου Αθηνά «25η Μαρτίου».

Ακολούθησε θεατρικό έργο από τους μαθητές της Ε΄ τάξης Μπαξεβάνου Γεωργία, Γκέκα Δέσποινα και Μπουδούρογλου Γεώργιο «Ο βράχος και το κύμα».

Ακολούθησε τραγούδι από την χορωδία «Να ‘τανε το εικοσιένα»

Ακολούθησε θεατρικό από τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης «Επανάσταση».

Ακολούθησε τραγούδι από την χορωδία «Τα κλεφτόπουλα» και απόσπασμα από την μαθήτρια Κωστελίδου Καλλιόπη «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι»

Ακολούθησε τραγούδι από την χορωδία «Κλέφτικη ζωή» και ύστερα θεατρικό έργο από τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης «Ο χορός του Ζαλόγγου».

Η γιορτή ολοκληρώθηκε με τραγούδι από την χορωδία «Θούριος» και με τον Εθνικό Ύμνο.